Pieśni Puszczy Białej – wykład i warsztaty śpiewacze

Zapraszamy na finisaż wystawy fotografii Rafała Wyszyńskiego “Puszcza Biała” podczas, którego zgłębimy wiedzę na temat historii Puszczy oraz poznamy tradycje muzyczne regionu.
Naszymi przewodnikami po temacie, będą osoby pochodzące z tych terenów, od lat badające ich dzieje i praktykujące rodzime tradycje. Słowem, najwytrawniejsze znawczynie i znawca zagadnień historyczno-muzyczno-folkowych.
Rozpoczniemy od wysłuchania krótkiego wystąpienia Marii Weroniki Kmoch – historyczki i regionalistki, która przybliży nam kontekst historyczny Puszczy Białej i Kurpi Białych.
Następnie Remigiusz Mazur-Hanaj zaprezentuje wyniki swoich badań terenowych dotyczących tradycji muzycznych regionu.
Na koniec, pod przewodnictwem śpiewaczki tradycyjnej Agaty Harz, zaśpiewamy wspólnie pieśni pochodzące z Puszczy.
Wstęp na wydarzenie jest wolny. Uwaga! Zanim do nas wyruszysz sprawdź czy wydarzenie odbędzie się zgodnie z planem! Jeśli coś uległoby zmianie, znajdziesz taką informację na naszej stronie www oraz social mediach.
Wydarzenie jest oddolną inicjatywą Marii, Remigiusza i Agaty.
Osoby prowadzące:
Maria Weronika Kmoch – historyczka z wykształcenia, pasji i zawodu. Zaintrygowana historią regionalną – rozmawia z ludźmi, prowadzi badania terenowe oraz kwerendy archiwalne. Najbardziej interesuje się Kurpiowszczyzną (Kurpie Białe i Zielone) oraz powiat przasnyski. Historie poznaje zza biurka, ale i w działaniu np. śpiewając tradycyjne treści.
Koniecznie zajrzyjcie na bloga Marii, gdzie dzieli się swoimi badaniami, odkryciami i ciekawostkami: Kurpianka w wielkim świecie
Remigiusz Mazur-Hanaj – muzyk, etnograf, animator kultury, publicysta. Współtwórca ruchu Domów Tańca oraz przedsięwzięć edukacyjnych i artystycznych związanych z muzyką tradycyjną, muzyką awangardową, folkiem. Zrealizował ponad 200 godzin nagrań terenowych muzyki tradycyjnej, z których część opublikował w latach 1999–2013 na kilkunastu płytach w ramach powołanej do tego celu serii wydawniczej „In crudo”.
Efekty swoich badań terenowych prowadzi na stronie na FB: Puszcza Biała – tradycje muzyczne.
Więcej o Remigiuszu przeczytacie tutaj.
Agata Harz – śpiewaczka, członkini Warszawskiego Domu Tańca, już od lat 90. XX wieku zajmuje się archaicznymi technikami śpiewu, prowadząc badania terenowe w różnych regionach Polski (Mazowsze, Radomskie, Lubelskie, Kurpie) archiwizuje stary folklor oraz uczy się pieśni bezpośrednio od starszych śpiewaków i śpiewaczek wiejskich. Współtwórczyni awangardowej grupy „Księżyc”, wokalistka „Bractwa Ubogich” (pierwszej w Polsce kapeli z miasta zajmującej się polską muzyką tradycyjną „in crudo”), zespołu „Pies szczeka” oraz „Wędrowiec”. Współpracuje z Filharmonią Narodową, uczestnicząc w koncertach dla dzieci i młodzieży w ramach Działu Edukacji oraz z Teatrem Polskiego Radia.
Zdjęcie: Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne w Ostrołęce: tańczy para z Kurpi Białych. Zdjęcie nieznanego autorstwa z wystawy z okazji 40-lecia konkursu.
Samogłoska to Miejsce Aktywności Lokalnej, które wspiera pomysły i działania społeczne mieszkanek i mieszkańców. W miarę naszych możliwości udostępniamy przestrzeń i zasoby na niekomercyjne wydarzenia, sąsiedzkie, lokalne działania czy integrację.
W Samogłosce poznacie nowe osoby i miło spędzicie wolny czas w niezobowiązującej atmosferze. Tutaj możecie dzielić się swoimi pasjami i zainteresowaniami, poznawać i zmieniać nasze najbliższe otoczenie, a także budować silniejszą wspólnotę lokalną.
Jesteśmy tu, aby wesprzeć Was organizacyjnie i promocyjnie.
Masz pomysł na realizację własnej inicjatywy w Samogłosce? Napisz do nas: kontakt@samogloska.waw.pl