Wydmy, mokradła i sosny. Spacer po Puszczy z Szymonem Jastrzębowskim i Jackiem Markiem

Zapraszamy na spacer z przewodnikami KPN w ramach Bielańskiego Festiwalu Kampinosu!
Trasa spaceru biegnie przez najważniejsze ekosystemy Puszczy Kampinoskiej. Przejdziemy przez pas bagienny i wydmowy, dzięki którym poznamy historię narodzin Puszczy. Przekonamy się, czym różni się las naturalny od tego posadzonego ręką człowieka i zastanowimy się nad dzikością przyrody w antropocenie – epoce człowieka. Poznamy główne zagrożenia dla trwałości ekosystemów Puszczy Kampinoskiej oraz jej flory i fauny. Podczas naszego spaceru nie zabraknie opowieści o kampinoskich gapiszonach i innych mieszkańcach tych lasów.
Puszcza Kampinoska to także miejsce gdzie od niepamiętnych czasów splatają się losy ludzi i przyrody. Opowiemy więc historię wydarzeń dawnych i tych całkiem nieodległych. Mamy nadzieję, że nasz spacer będzie doskonałą okazją do poznania, choć kawałka tego najdzikszego z mazowieckich lasów.
Trasa ma formę pętli i liczy około 10 km.
Prowadzący:
Szymon Jastrzębowski – doktor habilitowany nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne, profesor Instytutu Badawczego Leśnictwa. Leśnik, botanik, ekspert od biologii i ekologii nasion, wykładowca akademicki. Przewodnik po Kampinoskim Parku Narodowym i Parku Narodowym „Bory Tucholskie”, jeden z założycieli Kampinoskiego Kolektywu Przewodnickiego „ZaPuszczeni”. Pracuje w Instytucie Badawczym Leśnictwa, gdzie zajmuje się badaniem wpływu zmian klimatu na potencjał rozmnożeniowy roślin drzewiastych. Autor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym książki Ziarna, pestki, orzechy, czyli te niesamowite nasiona (2019).
Jacek Marek – od ponad 20 lat zawodowo związany z geodezyjną obsługą inwestycji kolejowych, drogowych i kubaturowych. Miłośnik fotografii i noszenia „niepotrzebnego” sprzętu, bo a nuż się przyda. Założyciel profilu @PanMapa na Instagramie i Facebooku, gdzie w indywidualnym stylu i w odpowiedniej skali ukazuje na mapach nietuzinkowe miejsca. Wielbiciel przyrody i niespiesznego przemierzania szlaków, certyfikowany przewodnik po Kampinoskim Parku Narodowym, jeden z założycieli Kampinoskiego Kolektywu Przewodnickiego „ZaPuszczeni”.
Bielański Festiwal Kampinosu to inicjatywa, której celem jest stworzenie przestrzeni i zachęcenie mieszkańców dzielnicy do odkrywania walorów przyrodniczych, kulturowych i historycznych Puszczy Kampinoskiej.
Festiwal jest wydarzeniem parasolowym, w ramach którego pod jednym szyldem zebrane zostały wydarzenia różnego rodzaju i formatu: od wystawy zdjęć z Puszczy, przez spacery z przewodnikami, aż po aktywności sportowe typu rajd rowerowy i biegi długodystansowe.
Do współpracy przy organizacji Festiwalu zaproszone zostały instytucje i organizacje związane z Puszczą Kampinoską, specjaliści i badacze, a także autorzy publikacji poświęconych Puszczy Kampinoskiej. Oficjalnym partnerem Festiwalu jest Kampinoski Park Narodowy i związane z nim Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy.
Festiwal powstał we współpracy Urzędu Dzielnicy Bielany i dzielnicowych jednostek m.in. Miejsc Aktywności Lokalnej Samogłoska i Kasprowicza 14, Filią Bielańskiego Ośrodka Kultury Estrady 112 i Biblioteką Publiczną im. S. Staszica.
Samogłoska to Miejsce Aktywności Lokalnej, które wspiera pomysły i działania społeczne mieszkanek i mieszkańców. W miarę naszych możliwości udostępniamy przestrzeń i zasoby na niekomercyjne wydarzenia, sąsiedzkie, lokalne działania czy integrację.
W Samogłosce poznacie nowe osoby i miło spędzicie wolny czas w niezobowiązującej atmosferze. Tutaj możecie dzielić się swoimi pasjami i zainteresowaniami, poznawać i zmieniać nasze najbliższe otoczenie, a także budować silniejszą wspólnotę lokalną.
Jesteśmy tu, aby wesprzeć Was organizacyjnie i promocyjnie. Masz pomysł na realizację własnej inicjatywy w Samogłosce? Napisz do nas: kontakt@samogloska.waw.pl